Witamy w Potoczku!

 

Potoczek położony jest w Beskidzie Małym, 40 km od Centrum Krakowa i około godzinę jazdy od aglomeracji śląskiej. Dzięki takiemu położeniu miejsce to nadaje się idealnie zarówno na dłuższe wczasy na łonie natury, z dala od miejskiego zgiełku, jak również na pobyty weekendowe.

Potoczek oferuje zakwaterowanie w domu z początku XX w., wyremontowanym i umeblowanym w tradycyjnym wiejskim stylu. Do dyspozycji gości są dwa samowystarczalne apartamenty z dwiema sypialniami, pokojem dziennym, łazienką i aneksem kuchennym. Taki układ pomieszczeń umożliwia komfortowy pobyt zarówno rodzinie 3-6 os, jak również grupie znajomych chcących wspólnie wyjechać na wypoczynek. W zależności od dostępności istnieje również możliwość wynajęcia pojedynczych pokoi. Dom otoczony jest dużym ogrodem, w którym stoi budynek starej kuźni, datowanej na koniec XIX w. Kamienny budynek kuźni jest typowy dla tradycyjnego budownictwa w tej okolicy.

Potoczek sąsiaduje z Ekocentrum ICPPC – pierwszą w Polsce placówką edukacyjno-pokazową poświęconą ekologicznym technologiom oraz zdrowemu stylowi życia w zgodnie z naturą. W Ekocentrum znajdują się budynki z gliny i słomy, elektrownie słoneczne, kolektory słoneczne, system do oczyszczania ścieków, szklarnia sferyczna, ekologiczne ogródki warzywne i ziołowe, i wiele więcej. Można też, po uzgodnieniu, uczestniczyć w warsztatach poświęconych technologiom ekologicznym, tradycyjnemu rzemiosłu oraz ekologicznym metodom uprawy i przetwarzania żywności. Więcej informacji na stronie www.eko-cel.pl

W pobliżu Potoczka znajdują się szlaki turystyczne PTTK, jak również oznakowane trasy rowerowe. W centrum Stryszowa czynna jest wypożyczalnia rowerów. Znajduje się tam również Galeria Produktu Lokalnego. Ponadto, w odległości 5 km od Potoczka znajduje się unikalne w skali światowej Sanktuarium Pasyjno-Maryjne w Kalwarii Zebrzydowskiej, na które składa się Bazylika oraz kompleks kilkudziesięciu barokowych kaplic symbolizujących stacje drogi krzyżowej Pana Jezusa oraz dróżek Matki Boskiej. Dróżki Kalwaryjskie położone są w przepięknym parku, w malowniczym beskidzkim krajobrazie, przepełnionym atmosferą skupienia i kontemplacji.

Z Potoczka blisko jest do Lanckorony (11 km), a także Wadowic (15 km). Wielu gości traktuje Potoczek jako bazę wypadową do zwiedzania obiektów wpisanych na listę  Światowego Dziedzictwa UNESCO, takich jak: Rynek Główny w Krakowie (40 km), zabytkowe kopalnie soli w Wieliczce (46 km) i Bochni (80 km), obóz koncentracyjny w Auchwitz-Birkenau (48 km), wspomniany już zespół pielgrzymkowy w Kalwarii Zebrzydowskiej (5 km) oraz drewniane kościółki południowej Małopolski.

Zapraszamy!